Wady i zalety mycia włosów odżywką

Piękne włosy to przede wszystkim czyste włosy. Mycie to podstawa ich pielęgnacji, jednak bez przestrzegania pewnych zasad może być dla nich także szkodliwe. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj używanego do tego celu szamponu, ponieważ większość tych kosmetyków zawiera w swoim składzie agresywnie działające detergenty, powodujące niekiedy podrażnienie skóry głowy i osłabienie włosów. Przede wszystkim warto wybierać szampony bez silikonów, ale można również zrezygnować z szamponu i do mycia wykorzystać odżywkę do włosów.

Odżywki do włosów posiadają składniki myjące, lecz są one zdecydowanie bardziej łagodne i przyjaźniejsze dla włosów niż szampony. W przeciwieństwie do mycia włosów z użyciem większości szamponów, nie grozi im przesuszenie, osłabienie struktury ani „puszenie” w przypadku włosów kręconych. Ponadto odżywka zapewni naszym włosom niezbędne składniki, dzięki czemu będą miękkie, lśniące i sprężyste.

Niestety nie każda odżywka nadaje się do mycia włosów. Przede wszystkim przy wyborze należy zwrócić uwagę na skład, który ogólnie rzecz biorąc powinien być krótki. Do pożądanych w kosmetyku składników należą wyciągi roślinne np. ziołowe oraz jakiś bardzo delikatny składnik myjący np. Cocamidopropyl Betaine czy Cetrymonium Chloride. Odżywka do mycia włosów nie powinna natomiast zawierać protein, konserwantów, olejków czy substancji pokrywające włosy filmem, takich jak silikony, polyquaternium lub parafina.

Do odżywek polecanych do mycia należy Isanna z babassu, Garnier z avocado i masłem karite, balsamy Mrs Potters np. aloesowy, czy odżywka Gloria lub Hegron bez spłukiwania. Są one dostępne w większości drogerii, niektóre również w aptekach, a ich cena nie jest stosunkowo wysoka.

Mimo wyżej opisanych zalet, zastąpienie szamponu do mycia włosów odżywką w pewnych przypadkach ma też swoje wady. Codzienne mycie włosów odżywką może je obciążać, dlatego może nie sprawdzić się ono wśród posiadaczek włosów przetłuszczających się oraz delikatnych, cienkich i prostych. Ponadto jest ono raczej mało ekonomiczne, gdyż do mycia trzeba zużyć znacznie więcej odżywki niż szamponu.