Rozczesywanie włosów prostych i kręconych

Dla wielu z nas – szczególnie posiadaczek długich włosów – rozczesanie ich to prawdziwa sztuka, a niekiedy istny koszmar. Poradzenie sobie ze splątanymi kołtunami nie tylko jest bolesne, ale poprzez gwałtowne szarpanie niszczy włosy, nie mówiąc już o dziesiątkach, które po tym męczącym zabiegu pozostają na szczotce lub grzebieniu. Jednak rozczesywanie włosów wcale nie musi być trudne, trzeba tylko poznać kilka podstawowych zasad.

Przede wszystkim inaczej traktujemy włosy proste, a inaczej kręcone. Włosy kręcone mają inną strukturę niż gładkie – łańcuchy keratynowe, z których zbudowany jest włos, w miejscach skrętu mają mniejszą średnicę, przez co włosy są słabsze. Poza tym skręty utrudniają sebum przemieszczanie się po włosach, dlatego są także zazwyczaj bardziej suche niż włosy proste. Rozczesywanie ich często powoduje, że na głowie robi się „siano”, dlatego te czynność należy wykonywać tylko wtedy, kiedy włosy po umyciu są jeszcze mokre, wcześniej nakładając na nie odżywkę.

Włosy proste natomiast, jako że nie są narażone na „puszenie” i powstawanie przysłowiowego siana, rozczesujemy na sucho. Mokre włosy są bowiem dużo delikatniejsze, podatniejsze na łamanie i inne nieodwracalne mikrouszkodzenia. Wielu z nas wydawać by się mogło, że rozczesanie włosów suchych jest wręcz niemożliwe, jednak jeśli jeszcze przed zmoczeniem włosów wstępnie je rozczeszemy, nie będziemy mieć problemów z kołtunami kiedy wyschną po umyciu. Bardzo ważne jest także, aby nie spieszyć się podczas tej czynności i nie szarpać włosów. Rozczesywanie najlepiej także zaczynamy od końcówek, przechodząc do coraz wyższych partii, kończąc przy skórze głowy.

Bardzo ważną kwestią jest też to, czym rozczesujemy nasze włosy. Najlepiej wybierać grzebienie i szczotki wykonane z drewna oraz z naturalnego włosia, dzięki którym włosy nie będą się elektryzowały oraz nie będą narażone na plątanie się. Wybór grzebienia również nie może być przypadkowy – w przypadku włosów grubych sprawdzi się grzebień rzadki, a jeśli nasze włosy są raczej cienkie, to grzebień może być gęsty, łatwiej bowiem rozczesze on nasze włosy. Do rozczesywania włosów kręconych najlepiej używać grzebienia o szerokim rozstawieniu ząbków.