Najlepsze szampony bez SLS i SLES

Mycie włosów bez wątpienia sprawia, że wyglądają one ładnie i świeżo, jednak może im również poważnie zaszkodzić. W wielu szamponach znajdują się bowiem bardzo agresywne składniki, które u wielu osób powodują podrażnienia skóry głowy, obciążenie i osłabienie włosów. Mowa tutaj o składnikach takich jak SLS i SLES, należących do grupy siarczanów.

SLS i SLES, znane jako silikony, to najpowszechniej obecnie stosowane w szamponach detergenty odpowiedzialne za mycie i wytwarzanie piany. Detergenty te wykorzystywane są szeroko w przemyśle do czyszczenia urządzeń oraz pomieszczeń. W przemyśle kosmetycznym dodaje się je do żeli myjących, płynów do kąpieli i szamponów. Rzecz jasna zadaniem szamponu jest właśnie mycie, jednak jeśli zależy nam na dobrej kondycji i zdrowiu naszych włosów, a wiec na łagodnym myciu, zdecydowanie lepiej wybierać szampony, w których wyżej wymienione detergenty zastąpiono łagodniejszymi.

Niestety obecnie bardzo trudno znaleźć kosmetyki pozbawione tych szkodliwych składników, a wiele z nich jest niestety dość drogich. Jednak bez wątpienia warto je wybrać, jeśli zależy nam na zdrowych włosach, które szybko rosną, nie łamią się, są  lśniące i pozbawione rozdwojonych końcówek.

Do łagodnych szamponów bez SLS i SLES należą przede wszystkim szampony dla dzieci, takie jak np. Babydream, HIPP czy Johnson’s Baby, a ponadto szampony Timotei Organic, L’Biotica Biovax, Essentially Yours, Pat&Rub  czy też szampony Ultra Rich Shea Butter, Olive Harvest, Honey Harvest, Natura Siberica lub Alterra.

Szampony bez SLS i silikonów doskonale nadają się do mycia włosów metodą OMO. Co prawda po zabezpieczeniu włosów odżywką czy maską domowej roboty, nawet szampon z detergentami nie będzie dla nich tak szkodliwy jak w przypadku zwykłego mycia, jednak unikanie agresywnych składników w kosmetykach na pewno bardzo poprawi kondycję naszych włosów.