Jak zabezpieczać końcówki?

Długie włosy bez wątpienia są piękne i marzy o nich chyba każda kobieta. Są jednak szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak ocieranie o ubranie, plątanie i trudności z rozczesywaniem, dlatego wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i poświeceń.

Wiele kobiet pragnie mieć długie włosy, jednak doświadcza pewnego niemiłego zjawiska, kiedy włosy nie mogą przekroczyć pewnej granicy wzrostu z powodu łamania się końcówek. Jest to spowodowane niekiedy ogólnym osłabieniem organizmu czy brakiem witamin, jednak w zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest nadmierne wysuszenie włosów. Najczęściej jest ono spowodowane stosowaniem suszarki i prostownicy, dużej ilości środków do stylizacji np. lakieru do włosów oraz częstymi zabiegami chemicznymi, takimi jak farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie.

W utrzymaniu pięknych i długich włosów niezbędne jest odpowiednie zabezpieczanie końcówek, dzięki czemu będą one odporniejsze na łamanie i rozdwajanie. Służą do tego różnego rodzaju preparaty, z których na szczególna uwagę zasługują oleje, sera silikonowe oraz półprodukty.

Szczególnie godny polecenia do zabezpieczania końcówek jest olej kokosowy, który chroni przed utratą protein zawartych we włosach, zarówno zdrowych, jak i zniszczonych. Pielęgnuje włosy, zapobiega ich wypadaniu, stymuluje ich porost, nawilża, odżywia i sprawia, że końcówki nie rozdwajają się. Zbawienny dla końcówek włosów jest także olejek Alterra, który nie wpływa na przetłuszczanie się włosów, nie oblepia włosa i nie utrudnia stylizacji, dlatego z powodzeniem może być również stosowany do olejowania włosów na całej ich długości. Nieocenione właściwości posiada także olejek arganowy, niestety jego cena jest dość wysoka.

Mimo, iż według powszechnej opinii kosmetyki z silikonem obciążają włosy i są dla nich szkodliwe, sera silikonowe bardzo dobrze sprawdzają się w zabezpieczaniu końcówek. Należą do nich bardzo popularne ostatnimi czasy jedwabie do włosów, np. CHI czy L’Biotica, pomocne w regeneracji, a dodatkowo sprawiające, że włosy są miękkie i błyszczące. Wśród półproduktów godny polecenia jest jedwab hydrolizowany oraz kwas hialuronowy, a także elastyna i kolagen, będące składnikami wielu odżywek i masek do włosów.